Bezpieczniki samochodowe, czyli jak ochronić pojazd przed awariami elektrycznymi

2024-02-01
Bezpieczniki samochodowe, czyli jak ochronić pojazd przed awariami elektrycznymi

Zabezpieczenie instalacji

       Zacznijmy od tego, że jeśli chodzi o uszkodzenia spowodowane przepięciami prądowymi, to właśnie bezpieczniki samochodowe pełnią kluczową rolę w ochronie instalacji elektrycznej pojazdu. Są to niewielkie, kolorowe elementy, które zapewniają bezpieczne funkcjonowanie wszystkich systemów elektrycznych samochodu.

Jak działają bezpieczniki?

      Ich supermoce polegają na tym, że są zaprojektowane w taki sposób, że przepalają się w odpowiednim momencie. Mają one ograniczoną wytrzymałość prądową, w związku z czym, gdy prąd przekroczy określoną wartość, bezpiecznik wypala się i przerywa obwód elektryczny. W ten sposób chroni urządzenia elektryczne przed przeciążeniem, a w związku z tym uszkodzeniem i awarią instalacji. Dlatego właśnie każdy bezpiecznik ma określoną wartość prądową (amperaż oznaczany A), która zwykle jest na nim wskazana. Ta wartość odpowiada maksymalnej wartości prądu, jaką może obsłużyć dana instalacja elektryczna bez ryzyka uszkodzenia.

Rodzaje bezpieczników

     Mając na uwadze to, że klienci najczęściej szukają bezpieczników kierując się ich wyglądem lub cechami obudowy/gniazda, w którym chcą je zainstalować, kategoryzujemy bezpieczniki wg takich cech na:

-bezpieczniki cylindryczne ceramiczne 8-25A, 
-bezpieczniki MAXI 20A-100A; bezpieczniki płaskie o wymiarach: 29 mm x 34 mm
-bezpieczniki UNI (uniwersalne) 1A-40A; najbardziej popularne bezpieczniki płaskie o wymiarach: 19 mm x 20 mm,
-bezpieczniki MINI (5A-30A); mniejsze bezpieczniki płaskie o wymiarach: 11 mm x 16 mm,
-bezpieczniki MICRO-2 oraz MICRO-3,
-bezpieczniki MINI typ II (5A-30A); tzw. bezpieczniki low profile, potocznie „bez nóżek”,
-bezpieczniki MIDI  30A-200A; przykręcany, ma formę listewki z otworami montażowymi,
-bezpieczniki MEGA 100A-500A; przykręcany, ma formę listewki z otworami montażowymi,
-bezpieczniki kostkowe PAL MINI żeńskie 20-100A,
-bezpieczniki kostkowe PAL MICRO-14 żeńskie 20A-60A,
-bezpieczniki kostkowe PAL MICRO-10 żeńskie 15A-40A,
-bezpieczniki kostkowe męskie z różnym układem nóżek 20A-100A,
-bezpieczniki taśmowe 30A-150A.

Nie tylko kształt, liczy się też amperaż

       Gdy zdecydujemy się na konkretny rodzaj bezpiecznika, staniemy przed kluczowym wyborem dotyczącym jego amperażu. Ma to wpływ na ochronę układu elektrycznego. Wartość amperażu powinna być dobrana tak, aby chronić przed przeciążeniem prądowym, ale jednocześnie umożliwiać prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych. W przypadku zastosowania zbyt niskiego amperażu, bezpiecznik może często fałszywie się przepalać, co prowadzi do problemów z dostarczaniem energii do urządzeń. Z kolei zbyt wysoki amperaż może doprowadzić do przegrzania układu elektrycznego, co z kolei niesie ryzyko uszkodzeń i pożaru. Podczas wymiany bezpiecznika należy upewnić się, że nowy bezpiecznik ma ten sam amperaż co oryginalny, aby zachować prawidłową ochronę układu elektrycznego. W przypadku zmiany obciążenia elektrycznego w układzie, warto rozważyć dostosowanie amperażu bezpiecznika, jednak zawsze należy kierować się specyfikacjami i zaleceniami producenta.

Polecane

pixel