Czy wtyczka do przyczepki samochodowej jest potrzebna?

2023-02-10
Czy wtyczka do przyczepki samochodowej jest potrzebna?

Przewożenie większej ilości rzeczy w bagażniku samochodowym, niż pozwala na to jego pojemność, jest nierealne. Skutecznie może to utrudnić także ich waga. Praktycznym rozwiązaniem tego problemu okazuje się przyczepka, która w zależności od modelu ma różną ładowność oraz wielkość, niemniej jednak z pewnością pomieści o wiele więcej niż wcześniej wspomniany bagażnik. Przed jej zakupem należy upewnić się, że w auto posiada hak, ponieważ właśnie dzięki niemu możliwe będzie podpięcie jej do pojazdu.

Podobnie jak samochód, przyczepka musi mieć sprawne światła, ponieważ w innym przypadku osoba kierująca nie może wjechać na żadną drogę. Byłoby to bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zatem w jaki sposób podpiąć pojazd bez własnego napędu, aby zadbać o bezpieczeństwo i funkcjonalność na drodze? Należy zaopatrzyć się we wtyczki samochodowe do przyczepki. Te często znajdują się w zestawie, jednak dużo osób decyduje się na zakup przyczepek z drugiej ręki. Prawdopodobieństwo zgubienia lub zniszczenia takich elementów przez poprzedniego właściciela jest wysoka i konieczny może okazać się zakup nowych.

Co się stanie, jeśli wtyczka do przyczepki będzie źle podłączona?

Podpięcie pojazdu bez napędu przeznaczonego do transportu rzeczy do samochodu mogłoby wydawać się nieskomplikowaną czynnością. Niemniej jednak nie jest to wcale tak oczywiste. Wtyczka i gniazdo do przyczepki musi zostać odpowiednio podłączona, ponieważ w przeciwnym razie niektóre z systemu mogą nie działać prawidłowo, np. światła, kierunkowskazy. Gniazdo pozwala na ustanowienie połączeniami z samochodową wiązką elektryczną. Dzięki niemu oświetlenie znajdujące się na przyczepce będzie należycie funkcjonować, zwiększając widoczność na drodze. Oprócz tego wpływa to również na bezpieczeństwo i komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

W przyczepkach mamy najczęściej do czynienia z dwoma rodzajami gniazd. W zależności od modelu różnią się od siebie liczbą pinów. Efektywne podpięcie ich z wtyczką jest możliwe tylko, jeśli będą posiadać taką samą liczbę styków. Warto także podkreślić, że wszystkie przewody znajdujące się w gnieździe mają inną rolę. W związku z tym złe podłączenie będzie skutkowało brakiem tak istotnego oświetlenia. Największą popularnością cieszy się wtyczka przyczepy 7pin. Nie można jednak zapomnieć, że schemat każdej z nich, w zależności od pinów będzie się różnił, dlatego nie ma uniwersalnego komponentu.

Schemat gniazda przyczepy z 7 pin:

  • Styk 1 jest odpowiedzialny za kierunkowskaz lewy. (żółty)
  • Styk 2 jest odpowiedzialny za światło przeciwmgłowe. (niebieski)
  • Styk 3 jest odpowiedzialny za masę. (biały)
  • Styk 4 jest odpowiedzialny za kierunkowskaz prawy. (zielony)
  • Styk 5 jest odpowiedzialny za światła pozycyjne prawe. (brązowy)
  • Styk 6 jest odpowiedzialny za światła hamowania. (czerwony)
  • Styk 7 jest odpowiedzialny za światła pozycyjne lewe. (czarny)

Ogromną zaletą tego typu komponentów jest to, że każdy z otworów został zaznaczony odpowiednim kolorem, który odpowiada określonemu stykowi z gniazda.

Sprawdzenie przystosowania samochodów do przyczepek

Przed zdecydowaniem się za zakup, a później podłączeniem przyczepki należy zwrócić uwagę na kilka aspektów i dokładnie się z nimi zapoznać. Najważniejsze okazuje się określenie tego, do jakiego gniazda został przystosowany pojazd, który będzie w przyszłości poruszał się z przyczepką. Niektóre samochody mogą mieć gniazda z siedmioma bolcami, co oznacza, że są przystosowane do obsługi lekkich wariantów – nieprzekraczających 750 kilogramów.

Auta wyposażone w 13-pinowe gniazda mogą ciągnąć za sobą przyczepy kempingowe lub wszystkie inne przekraczające wagę 750 kilogramów. Ten wariant daje dużo możliwości, w związku z czym cieszy się tak dużą popularnością. Warto także podkreślić, że do tego modelu wtyczki można dokupić specjalny adapter pozwalający na podłączenie przyczepek z siedmiobiegunowymi wiązkami. Niemniej jednak nie działa to w drugą stronę, robiąc z gniazda 7-pinowego, 13.

Czy podłączenie przyczepki samochodowej jest trudne?

Gdy ma się wiedzę odnoszącą się do typu gniazda, trzeba dobrać odpowiednią wtyczkę. Podłączenie nie należy do skomplikowanych, przede wszystkim dlatego, że konstrukcja tego typu komponentów jest dobrze zabezpieczona. Kierowca musi zadbać jedynie o właściwe dociśnięcie styków i upewnienie się, że wszystko działa, tak jak powinno. W tym celu najlepiej wsiąść do samochodu i odpalić zapłon oraz sprawdzić, czy zaświeciły się kontrolki. Przed każdą jazdą trzeba skontrolować czy wtyczka została dobrze wciśnięta, a także czy działają oba kierunkowskazy, światła stopu i oświetlenie przeciwmgielne. Dopiero po tym można swobodnie ruszać w trasę, bez obaw dołączając do ruchu drogowego.

Polecane

pixel