Jak przygotować auto na sezon jesienny?
Jak przygotować auto na sezon jesienny?
Jesień to przepiękna i bardzo kolorowa pora roku. I chociaż wraz z nadejściem chłodu, często tęsknimy za latem, jesienią wcale nie trzeba zaszywać się w domu, wystarczy dobrze się przygotować! Wszak mówi się, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Osobiście, w jesieni odnajduję wiele romantyzmu, szczególnie w tych porannych mgłach i kaskadach kolorów w lasach. Jesień pachnie cynamonem i powoduje, że musimy produkować większą ilość wewnętrznego ciepła, a to służy nam wszystkim. A jak w praktyce radzić sobie z chłodem i wilgocią? W naszym menu pojawia się więcej rozgrzewających dań i przypraw, zmieniamy garderobę, zaczynamy unikać spacerów i przesiadamy się z rowerów do samochodów. I chociaż z aut korzystamy, oczywiście, przez cały rok, sezon zimowy jest dla samochodów bardzo wymagający, stąd, warto więc zrobić mały przegląd. Nie wymaga to ani dużych nakładów finansowych, ani dużego zaangażowania, a może mieć duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. A zatem, do dzieła!
Po pierwsze, opony.
To, co każdy z nas może zrobić dla swojego bezpieczeństwa, to sprawdzenie głębokości bieżnika (czyli wysokości rowków w oponie). Warto obserwować poziom jego zużycia, ponieważ pełni on bardzo ważną funkcję odprowadzania wody. Odpowiednia wysokość bieżnika zapobiega utracie przyczepności w mokrych warunkach, gdy na asfalcie zalega woda. Takie zjawisko nosi nazwę akwaplanacji (aquaplaningu) i objawia się pogorszeniem stabilności samochodu, co może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i poważnego wypadku. I chociaż tego problemu nie da się całkowicie wyeliminować, wysoki bieżnik ma pozytywny wpływ na prawidłowe odprowadzanie wody spod opony. Nie należy oczywiście zapominać, że taki wpływ ma również ciśnienie w oponach, a przede wszystkim prędkość, którą zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze.
Po drugie, światła.
W związku z faktem, że jesienią dni stają się coraz krótsze i zmrok zapada szybciej, ze świateł korzystamy częściej. I chociaż światła w samochodzie służą nam cały rok, oczywiście dopiero po zmroku okazuje się jak ważne jest ich prawidłowe działanie, odpowiednie ustawienie, a nawet wyczyszczenie kloszy. Należy mieć świadomość, że wtyki żarówek są elementami zużywalnymi, co oznacza, że w każdym, nawet nowym samochodzie, prędzej, czy później konieczna będzie ich wymiana. Instalacje samochodowe są narażone na wpływ niekorzystnych warunków (skrajne temperatury, wilgoć, szkodniki), dlatego w niskiej temperaturze naprawdę warto kontrolować ich stan. Uszkodzone przewody, czy obudowy wtyków żarówek uniemożliwiają prawidłowe działanie świateł, warto je zatem regularnie wymieniać. Sprawdź naszą ofertę wtyków żarówek i zaopatrz się w odpowiedni komplet, aby móc szybko i sprawnie wymienić je w razie potrzeby.
Po trzecie, wycieraczki.
Sprawne wycieraczki to kolejny element mający bezpośredni wpływ na widoczność, a przez to nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli nie zbierają wody, piszczą lub pozostawiają smugi, warto poważnie zastanowić się nad ich wymianą.
Po czwarte, szyby.
Poza zainwestowaniem w dobrej jakości wycieraczki, warto również uzupełnić stan płynu do spryskiwaczy, najlepiej jego zimowej wersji. Należy pamiętać, że dla stanu szyb ważne znaczenie ma również utrzymywanie porządku we wnętrzu auta. Wilgoć, mokre, czy zabłocone dywaniki powodują, że we wnętrzu auta parują szyby, a to może stanowić prawdziwe utrapienie dla kierowcy. Warto zatem zainwestować w skuteczny środek przeciw parowaniu szyb i zapobiegać gromadzeniu się wilgoci wewnątrz auta, na przykład rezygnując z dywaników na korzyść gumowych wycieraczek, które nie chłoną wody i łatwiej utrzymać je w czystości, gdy na zewnątrz panuje plucha.
Po piąte, elektryka.
Warunki atmosferyczne mają przemożny wpływ na instalacje elektryczne w naszych autach. Zarówno skrajnie wysokie temperatury, jak i mróz mogą powodować szybsze zużywanie się komponentów instalacji elektrycznej. Prawidłowy przepływ prądu jest niezbędny do funkcjonowania znacznej i coraz większej ilości elementów wyposażenia auta. Dla bezpieczeństwa i bezawaryjnego utrzymania instalacji bardzo ważnym czynnikiem jest jakość komponentów, z których jest wykonana. Obecnie, izolacje przewodów wykonane są z bardzo trwałych tworzyw sztucznych, takich jak polwinit kablowy, który otrzymujemy poddając zmiękczaniu polichlorek winylu. Dzięki temu materiał staje się bardziej giętki i zyskuje większą wytrzymałość na zginanie – nie łamie się i nie pęka. Sprawdź naszą ofertę przewodów i złączy z wiązką i wybierz te, które przydadzą się w Twojej instalacji. Każdy, nawet najbardziej wytrzymały materiał z czasem traci swoje właściwości. W przypadku przewodów, uszkodzenie izolacji może prowadzić do spadków napięcia instalacji, zwarć, a w konsekwencji może prowadzić do awarii całej instalacji. Warto zatem kontrolować stan izolacji przewodów i uzupełniać ubytki nawet za pomocą taśmy izolacyjnej, która zapobiegnie pogłębianiu się uszkodzenia. W naszej ofercie znajdziesz wiele rodzajów taśm izolacyjnych. Taką taśmę warto mieć w podręcznym zestawie samochodowym.
Podsumowując, odpowiednie przygotowanie auta do trudnych warunków atmosferycznych, które towarzyszą nam wraz z nastaniem jesieni jest bardzo istotne dla naszego bezpieczeństwa na drogach. Bardzo ważna jest kontrola bieżnika opon, stanu wycieraczek, kondycji poszczególnych instalacji, w tym tych oświetleniowych. Jeszcze ważniejsze jest jednak to abyśmy my, kierowcy, byli przygotowani na kaprysy pogody, mgły, mokrą i śliską nawierzchnię i zawsze dostosowywali prędkość do warunków panujących na drogach.
PS Zdjęcie pochodzi ze zbiorów własnych i zostało zrobione w niesamowitym skalnym mieście w Czechach (Skały Adrszpaskie)