Hu,hu,ha Nasza zima zła?

2023-11-16
Hu,hu,ha Nasza zima zła?

Hu,hu,ha Nasza zima zła?

            Niezależnie od osobistych preferencji co do aury - zima to dla wielu czas wymagający. Biała i mroźna może stanowić piękne tło do realizowania sportowych pasji, lub chwili wytchnienia od codzienności przy okazji okresu świąteczno-noworocznego. Wszystkich z nas potrafi jednak zaskoczyć w taki sposób, że nawet zwykłe wyjście z domu stanowi nie lada wyzwanie! I jeśli bywa tak, że drogę trzeba najpierw odkryć spod warstwy śniegu, a mróz szczypie w dłonie, często nasze auto jawi się jako bezpieczne i ciepłe (oby) schronienie. Przy tej okazji warto zafundować sobie dobre wspomnienia, a nie udrękę i przygotować auto tak, żeby zapewnienie komfortu cieplnego i przyjemnej podróży było pewne. Przyjrzyjmy się bliżej krytycznym elementom instalacji samochodowej, które są podatne na niesprzyjające warunki.

Ten, który często płata figle przy najgorszej pogodzie - akumulator.

           Klemy akumulatorowe z czasem tracą swoje właściwości przewodzenia. Obecność śladów utlenienia i innych nalotów, niedokręcone zaciski powoduj spadki napięcia na przewodach instalacji, czego konsekwencją jest to, że akumulator nie jest prawidłowo ładowany. Zimą, kiedy temperatury spadają a instalacja elektryczna w samochodzie bywa wyjątkowo obciążona - podgrzewane fotele i szyby, nawiew ustawiony na maksymalną moc - akumulator potrzebuje więcej prądu do rozruchu, ponieważ gęstniejący olej stawia większy opór. Przykra niespodzianka, która może nas spotkać w starszych autach, to po prostu niemożność uruchomienia silnika. Posiadaczom takich aut radzimy dokonywać przeglądu stanu akumulatora oraz układu ładowania, zwłaszcza, jeśli zdarzały się już problemy z rozruchem. Warto również przyjrzeć się zaciskom akumulatorowym i jeśli mają już swoje lata – wymienić na nowe. A jeśli interesują Cię klemy najlepszej jakości, osłony do zacisków, przewody z masą i inne akcesoria do akumulatorów, skorzystaj ze sprawdzonego źródła: Klemy i akcesoria do akumulatorów

Podstawa bezpieczeństwa - opony.

         Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, opony powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tego zestawienia! Temat ten poruszaliśmy przy okazji październikowego wpisu o jesiennej słocie. Przypominamy go tutaj: Jak przygotować auto na sezon jesienny Opony zimowe znacznie różnią się od letnich – wykonuje się je z innych mieszanek, są odporne na ujemne temperatury, mają inne bieżniki, są bardziej elastyczne. To wszystko gwarantuje znacznie lepszą kontrolę nad pojazdem w trudnych warunkach. Nowoczesne opony zimowe spisują się dobrze również na mokrych i suchych nawierzchniach, tak więc nie warto czekać do pierwszego śniegu na ich wymianę. To również oszczędzi nam (i pracownikom wulkanizacji) sporo stresu. Polecamy wymianę opon tylko w sprawdzonym warsztacie: umów się na wymianę opon w Kielcach.

Wtyki, styki i inne połączenia – elektryka.

            Poza akumulatorem warto przyjrzeć się stanowi innych elementów instalacji elektrycznej. Jeśli na pierwszy rzut oka te newralgiczne punkty wyglądają na zabrudzone, skorodowane lub w inny sposób uszkodzone, należy je oczyścić i zabezpieczyć. Niestety, przy dużej wilgotności i niskich temperaturach te punkty mogą okazać się słabym ogniwem naszej instalacji i powodować zakłócenia w jej funkcjonowaniu. Warto zatem sprawdzić, czy tego rodzaju elementy działają prawidłowo, przyjrzeć się instalacji oświetleniowej i wymienić zużyte komponenty, aby mieć pewność, że będzie ona odporna na trudne warunki. Wtyki żarówek odpowiednie do Twojej instalacji znajdziesz tutaj: Wtyki i oprawki żarówek

         Zarówno sobie, jak i Wam życzymy, aby zima nie zaskoczyła w tym roku kierowców, a pierwszy śnieg był tylko pretekstem do dobrej zabawy i lepszego humoru. Pamiętajcie jednak, żeby zimą dawać sobie więcej czasu na „wyjazd z domu”, prawidłowo odśnieżone auto również stanowi ważny element naszego bezpieczeństwa na drogach. Miejcie w pogotowiu ciepłe rękawice, akcesoria do usuwania śniegu, chemię do odmrażania zamków. Mogą przydać się również przewody zapłonowe, żeby pomóc sąsiadom w potrzebie.

Polecane

pixel